Co wyróżnia szkołę katolicką w Polsce? – Dlaczego warto zapisać do niej dziecko?
Szkoły katolickie, pomimo, że działają w różnych warunkach społecznych i kulturowych, mają zawsze jednakowe zasady, określające ich wspólną tożsamość. Wybierając jedną z takich szkół dla swojego dziecka, warto sprawdzić, jakie wartości przekazuje ona swoim wychowankom.
Szkoły katolickie są, przede wszystkim, oparte na solidnych fundamentach wiary. Na całym świecie cieszą się dużym prestiżem i uznaniem. Liczba chętnych do kształcenia się w tych szkołach, systematycznie wzrasta i na jedno miejsce przypada często kilku kandydatów.
W Polsce liczba szkół katolickich wciąż jest stosunkowo niewielka, zwłaszcza na tle innych krajów postkomunistycznych. Podczas XVII Forum Szkół Katolickich, w 2007 roku, oszacowano, że niespełna 1% uczniów szkół podstawowych i średnich, uczęszczał do placówek katolickich. Dla porównania, na Słowacji było to 2,9%, a na Węgrzech 4,6%. W krajach o bardziej liberalnym systemie edukacji, takich jak Belgia i Holandia, aż ponad 60% dzieci korzysta z edukacji katolickiej.
Rozwój tego typu szkolnictwa w Polsce powinien opierać się nie tylko na zwiększeniu liczby placówek, ale przede wszystkim na zapewnieniu w nich wysokiej jakości kształcenia. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie kadry pedagogicznej, dla której praca będzie nie tylko zawodem, ale również misją i powołaniem. Szukając informacji na temat szkół katolickich, warto przeglądać różnego rodzaju portale, takie jak, na przykład szkołykatolickie.ostrowiec.pl, na którym są dokładne informacje, dotyczące procesu rekrutacji i profili kształcenia. Przy okazji można zerknąć na wyniki rozgrywek sportowych, korzystając z Forbet kod promocyjny.
Jakie wartości przekazuje szkoła katolicka?
Szkoły katolickie, które są bezpośrednio związane z wychowaniem w duchu chrześcijańskim, opierają swoją działalność na czterech aspektach wychowania. Przede wszystkim jest to aspekt ludzki, który zakłada wychowanie na prawego, uczciwego i prawdomównego człowieka. Drugim jest aspekt duchowy, który wzbogaca dorastającego człowieka poprzez kontakt z Bogiem i umacnia go w czynieniu dobra. Ważne jest również wsparcie ucznia na płaszczyźnie intelektualnej, która zakłada samodzielne uczenie się, krytyczne ocenianie i wartościowanie.
Dopiero na końcu znajduje się wychowanie do konkretnego zawodu. Im stabilniejsze i trwalsze są pierwsze trzy aspekty, tym uczeń może być lepiej przygotowany do swojej roli w służbie społeczeństwu. W szkole katolickiej podstawowym elementem programu jest religia, w której Bóg jest najwyższym dobrem. Wszystkie zasady określające tożsamość szkół katolickich, wywodzą się z Deklaracji Soboru Watykańskiego II „O wychowaniu chrześcijańskim”, a także z innych dokumentów Kościoła, takich jak np. Kodeks prawa kanonicznego czy też z wypowiedzi Kongregacji Edukacji Katolickiej. Warto zaznaczyć, że w szkołach katolickich, w procesie edukacyjnym często uczestniczą rodzice, którzy są traktowani jako podstawowe źródło wychowania i kształcenia dziecka.
Szkoły katolickie są dobrym wyborem dla rodziców, którzy cenią wysoki poziom nauczania, bezpieczeństwo i wychowanie dzieci w duchu wartości chrześcijańskich. Zapewniają one spójny proces edukacji, na każdym z kolejnych etapów kształcenia.